Tipy pro dokonalé prostírání na jídelní stůl: Jak udělat z každého oběda slavnostní událost

Prostírání na jídelní stůl může být někdy zdlouhavý proces, ale s těmito tipy se vám bude dařit každýkrát. Pokud se budete držet těchto zásad, váš stůl bude vypadat neuvěřitelně krásně a každý oběd se stane slavnostní událostí.

Používejte kvalitní nádobí a příbory

Při prostírání stolu nezapomínejte na kvalitní nádobí a příbory. Pokud máte možnost, investujte do kvalitního porcelánu a stříbrných příborů. Tyto kousky jsou sice dražší, ale budou vám sloužit po mnoho let. Pokud si nemůžete dovolit takové luxusní nádobí, zkuste si pořídit alespoň kvalitní sklenice a keramické talíře.

Vyberte si krásné ubrusy a ubrusoviny

Ubrusy a ubrusoviny jsou další důležitou součástí dokonalého prostření na jídelní stůl. Vyberte si ubrus, který se hodí k vašemu nádobí a příborům. Pokud máte jednobarevné nádobí, můžete zvolit ubrus s výrazným potiskem. Naopak, pokud máte vzorované nádobí, volte jednodušší ubrusy.

TIP: Pokud chcete udělat něco speciálního, zkuste si vyrobit vlastní ubrusy. Stačí koupit bílý ubrus a potisknout ho podle vašich představ pomocí textilních fixů. Vaši hosté budou nadšeni!

Použijte dekorace

Dekorace jsou dalším důležitým prvkem dokonalého prostření na jídelní stůl. Můžete použít květiny, svíčky, vázy nebo jiné dekorace, které se hodí k vašemu stylu. Pokud máte například rustikální nádobí, zkuste použít kytici divokých květin a svíčky v rustikálních svícnech.

TIP: Pokud si nejste jisti, jakou dekoraci zvolit, zkuste se inspirovat na internetu. Existuje mnoho stránek, které se věnují dekoraci a nabízejí různé nápady.

Nepřehánějte to s množstvím předmětů na stole

Při prostírání stolu platí pravidlo „méně je někdy více“. Pokud máte příliš mnoho předmětů na stole, může to vypadat přeplácaně a nepřehledně. Většinou stačí ubrus, talíř, příbor, sklenice a ubrusovina. Pokud chcete použít více dekorací, dejte si pozor, aby to nebylo příliš mnoho.

Zvažte uspořádání stolu

Uspořádání stolu je také velmi důležité. Pokud máte kulatý stůl, je lepší umístit dekorace na střed stolu, aby byly vidět všemi hosty. Pokud máte obdélníkový stůl, můžete použít delší dekorace, které budou přesahovat z obou stran stolu. Pokud máte více hostů, použijte větší stůl, aby si každý mohl pohodlně sednout.

TIP: Pokud chcete uspořádat slavnostní oběd, zkuste použít formální uspořádání stolu. To znamená, že talíře a příbory budou umístěny podle určitých pravidel. Tento styl prostření je vhodný zejména pro slavnostní příležitosti, jako jsou svatby nebo oslavy narozenin.

Nyní víte, jak udělat z každého oběda slavnostní událost. Použijte tyto tipy a uvidíte, jak bude váš stůl vypadat nádherně. Nezapomeňte, že dokonalé prostření na jídelní stůl může způsobit, že vaši hosté budou chtít u vás vždycky jíst!

Klikněte zde pro více inspirace k dokonalému prostření na jídelní stůl